Ljubljana, 21. februar 2024 - Komisija za državno ureditev je na 15. seji obravnavala Predlog zakona o spremembi Zakona o centralnem registru prebivalstva (ZCRP-B), skrajšani postopek, EPA 1300 – IX, Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi (ZRLI-F), druga obravnava, EPA 1230 – IX, Predlog Sklepa o umiku Predloga zakona o spremembah Zakona o volitvah v državni zbor (ZVDZ-F), EPA 1212-IX in Predlog Zahteve za odreditev parlamentarne preiskave za ugotovitev in oceno dejanskega stanja za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi suma, da so domnevno posredno ali neposredno vplivali na negospodarne ali protipravne odločitve podjetja GEN-I, d.o.o., ki so vodili v finančno izčrpavanje podjetja GEN-I, d.o.o., da so domnevno zlorabili svoj položaj, oškodovali državno premoženje ter izvajali politični pritisk na preiskavo kaznivih dejanj v zvezi s prevzemom in poslovanjem družbe STAR SOLAR d.o.o. in poslovanjem družbe BORZEN, d.o.o., da je domnevno prišlo do nezakonitega financiranja politične stranke GIBANJE SVOBODA, volilne kampanje politične stranke GIBANJE SVOBODA za redne volitve poslancev v Državni zbor Republike Slovenije leta 2022; in za morebitno spremembo zakonodaje, ki ureja področja preprečevanja pranja denarja in financiranja terorizma, financiranja političnih strank, financiranja volilne kampanje, ustanavljanja in lastninsko-upravljavsko ureditev izdajateljev medijev ter financiranja izdajanja in delovanja medijev v času volilne kampanje (v nadaljevanju: predlog zahteve za odreditev parlamentarne preiskave).
Predlog zakona o spremembi Zakona o centralnem registru prebivalstva (ZCRP-B), skrajšani postopek, EPA 1300 - IX je komisija podprla. S predlagano spremembo zakona se zasleduje cilj konsistentne uporabe EMŠO. Zaradi že določenega večjega števila EMŠO znotraj šifre registra 50 ni več mogoče zagotoviti novih EMŠO na posamezni datum, določitev EMŠO pa je bistvena za vodenje in vzdrževanje zbirk podatkov o prebivalstvu, povezovanju podatkov v teh zbirkah ter racionalizaciji dela državnih organov in drugih uporabnikov, ki imajo zakonsko podlago za uporabo EMŠO. Da se zagotovi nemoteno delovanje države je tako potrebno v uporabo uvesti ostale šifre, ki jih ima RS na voljo, to so šifre od 51 do 59, navedeno pa zahteva spremembo Zakona o centralnem registru prebivalstva ter pripadajoče uredbe.
Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi (ZRLI-F), druga obravnava, EPA 1230 – IX komisija ni podprla. Glavni namen predloga zakona je uskladitev Zakona o referendumu in o ljudski iniciativi (ZRLI) s spremembami Ustave RS (Ustava) iz 2013 in zagotovitev spoštovanja odločbe ustavnega sodišča z dne 25. 1. 2018. Predlog zakona sledi spremembam 90. člena Ustave iz leta 2013. Od leta 2013:
a) lahko zakonodajni referendum zahtevajo samo volivci, to je najmanj štirideset tisoč volivcev (in ne več poslanci, državni svet ali državni zbor),
b) je določen kvorum zavrnitve (zakon je na referendumu zavrnjen, če proti njemu glasuje večina volivcev, ki so veljavno glasovali, pod pogojem, da proti zakonu glasuje najmanj petina vseh volivcev),
c) namesto potrditvenega modela odločanja je bil uveden t.i. zavrnitveni model zakonodajnega referenduma (odloča se o zavrnitvi uveljavitve sprejetega zakona, prej je bilo odločanje o potrditvi uveljavitve sprejetega zakona),
d) referenduma ni več dopustno razpisati za nekatere posebej določene zakone (drugi odstavek 90. člena Ustave); kar je uredila novela ZRLI-E iz 2020.
Na komisiji je bilo odprtih nekaj vprašanj o načinu varovanja osebnih podatkov oseb, ki oddajo podpise v prid določenemu referendumu, in o načinu določitve oseb, ki imajo na MNZ dostop do podatkov o podpisnikih za referendumske zahteve.
Komisija je podprla Predlog Sklepa o umiku Predloga zakona o spremembah Zakona o volitvah v državni zbor (ZVDZ-F), EPA 1212-IX iz zakonodajnega postopka, saj so bile s sprejemom Predloga zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o volitvah v državni zbor (ZVDZ-E), EPA 1210-IX uresničene vse vsebinske zahteve, ki jih je vseboval tudi predlog zakona Državnega sveta.
Komisija je po krajši razpravi o vsebini in nujnosti uvedbe parlamentarne preiskave večinsko podprla Predlog Zahteve za odreditev parlamentarne preiskave, ki jo je v proceduro vložila Interesna skupina lokalnih interesov.
Foto in video: Jan Šuštar/Fixmedia.
Feb 22, 2024