Gent, 18. – 19. februar 2024 - Delegacija Državnega sveta v sestavi dr. Matjaž Štolfa, državni svetnik kot vodja delegacije, in Rok Šimenc, svetovalec v kabinetu predsednika DS, se je v Gentu (Belgija) udeležila 14. sestanka Skupine za skupni parlamentarni nadzor Europola (JPSG), ki je potekal v okviru belgijskega predsedovanja Svetu EU.
Tekom srečanja sta bili izpostavljeni dve tematiki, in sicer: nezakonita trgovina z orožjem in boj proti trgovini z ljudmi. Obe grožnji sta močno povezani tudi z grožnjo terorizma.
V razpravi o nezakoniti trgovini z orožjem je bilo izpostavljeno, da za boj proti kriminalu povezanost med Europolom in državami članicami ni bila še nikoli tako pomembna kot danes. Novi prijemi in inovacije morajo temeljiti na spoštovanju človekovih pravic in pravice do zasebnosti. Ključno za preprečevanje nezakonite trgovine z orožjem je hitro odkrivanje izvorov orožja in transportnih poti, da se grožnjo prepreči na samem izvoru. Ugotavlja se, da so pomemben izvor nezakonitega trgovanja z orožjem države Zahodnega Balkana, pa tudi, da kriminalne organizacije izkoriščajo tudi vojno v Ukrajini, kjer se beleži že skoraj pol milijona kosov ukradenega in pogrešanega orožja. Transportne poti nezakonitega orožja so pogosto podobne transportnim potem prepovedanih drog. Poseben izziv predstavljajo tudi nove tehnologije izdelave orožja, kot je na primer 3D tiskanje. Razmah nezakonite trgovine z orožjem, s katero se ukvarja vse več mladih, vpliva tudi na povečano uporabo tega orožja (tekom enega samega vikenda je bilo zavedenih 14 napadov z orožjem znotraj EU).
Pretekla leta, v katerih se je EU najprej soočila s pandemijo covida-19 in nato še z vojnami ter posledičnim imigrantskim valom, se je razmahnila tudi trgovina z ljudmi, saj tihotapci s pridom izkoriščajo nesrečo drugih. Samo v letu 2023 je v Sredozemskem morju kot rezultat transportnih poti tihotapcev z ljudmi umrlo več kot 3000 ljudi. Kar 24 % žrtev trgovanja je bilo otrok. Pri trgovanju z ljudmi je končna posledica pogosto izkoriščanje na področju prostitucije in poceni ali celo zastonj delovne sile.
Med rešitvami je bilo predstavljano kreiranje baz za lažje odkrivanje kriminalcev s pomočjo umetne inteligence, saj je podatkov za obdelavo zelo veliko, hkrati pa morajo biti rezultati zelo hitri, ker se »upravljavci« poti zelo hitro prilagajajo. Žal si z umetno inteligenco pomagajo tudi kriminalci pri prikrivanju kriminalnih dejanj, potvarjanju informacij in identitete ugrabljenih ljudi, kar odkrivanje otežuje.
Feb 20, 2024